Понеділок, 7 Липня, 2025

Співвласника бренду Lovare оголошено в розшук через поставки чаю в Росію

Служба безпеки України розслідує масштабну схему постачання української продукції до держави-агресора всупереч санкціям. У центрі розслідування — Тарас Барабаш, співвласник одного з найбільших українських виробників чаю та кави АТ «Мономах», що також володіє брендом Lovare.

Барабаша офіційно оголошено в розшук, про що свідчать дані на сайті МВС. Він зник 16 червня 2024 року, невдовзі після того, як СБУ провела обшуки в офісах компанії та в оселях її співробітників.

За версією слідства, “Мономах” вибудував складну логістичну схему обходу заборони на експорт до РФ. Продукція компанії спочатку оформлювалася на польську фірму Lovare Sp. z o.o., зареєстровану на керівника експортного відділу “Мономаха”, далі — прямувала до білоруської фірми ТОВ «Натур Текнолоджис», яку теж контролював той самий менеджер. І вже звідти — на російський ринок.

Фінальною точкою ланцюга стала російська компанія ТОВ «ЛДК», яка торгувала українським чаєм на території РФ щонайменше до травня 2024 року. Таким чином, за твердженням СБУ, мова йде не про випадковий експорт, а про цілеспрямовану, добре організовану схему, що працювала через низку афілійованих структур у чотирьох країнах.

Справу розслідують за статтею 111-2 Кримінального кодексу України — пособництво державі-агресору, вчинене групою осіб за попередньою змовою.

У рамках провадження вже арештовано техніку бухгалтерки компанії, а сама вона отримала домашній арешт. Тим часом Барабаш, який володіє майже 40% акцій “Мономаха”, переховується від слідства.

Після початку повномасштабного вторгнення та зникнення з ринку російських брендів чаю, компанія “Мономах” різко наростила свою присутність. Виторг за 2024 рік склав 2,3 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж до війни. Частка ринку чаю — понад 25%, а майже третина всіх продажів припадає на АТБ. Продукція також продається через «Сільпо», Metro, Novus та інші мережі.

Окремим джерелом прибутку стали державні контракти — поставки чаю для «Укрзалізниці», медичних установ, Нацгвардії та ЗСУ.

Водночас продукція брендів “Мономах” та “Lovare” не зникла і з російського ринку. Її досі можна знайти на маркетплейсах Wildberries та Ozon, які, відповідно, платять податки в бюджет Росії, або належать особам, наближеним до Володимира Путіна.

Новини за темою